Chiński Nowy Rok - to już dzisiaj!

Dawno zapomnieliśmy o sylwestrowej zabawie, a większość z nas - też o noworocznych planach. Siłownie ponownie oferują wolne miejsca a firmy cateringowe wróciły do reklamowania opcji ponad 2 tysiące kalorii. 
Ja na przykład przestałam wstawać z pierwszym budzikiem, stepper dalej się kurzy i wcale nie jem zdrowiej.

Czy wiecie, że niektórzy dopiero będą obchodzić Nowy Rok? Jeśli chcesz ponownie przeżyć magię rozpoczynania od nowa, bo przecież Nowy Rok zawsze ma być tym lepszym, zdrowszym, poukładanym, możesz wybrać się do Chin :) Tam świętowanie Nowego Roku rozpoczyna się... DZISIAJ! 

Jak wygląda chiński Nowy Rok? 

Huczne petardy, pochody na ulicach, lampiony i smoki. Chińczycy świętują wejście w Nowy Rok w wyjątkowo bogaty i kolorowy sposób. 
Chiński Nowy Rok bardzo różni się od sposobu świętowania jaki znamy w Europie. Dowiedz się kiedy rozpoczną się jego obchody i komu przyniesie on najwięcej szczęścia. 

Kiedy przypada chiński Nowy Rok? 

Nasz Sylwester już dawno minął w świetle petard i wznoszonych kieliszków z szampanem. W Chinach Nowy Rok dopiero nadejdzie. Data Chińskiego Nowego Roku jest wyznaczana na podstawie kalendarza lunarnego, przypada na okres pomiędzy styczniem a lutym i trwa aż 15 dni. W 2020 roku rozpoczyna się 24 stycznia a kończy 8 lutego.
Chińczycy przygotowują się do tego święta przez cały miesiąc.

Podania głoszą, że wiele wieków temu Budda w oczekiwaniu na przyjście wiosny zaprosił do siebie wszystkie żywe stworzenia, jednak przybyło tylko dwanaście zwierząt. W podziękowaniu Budda podarował każdemu z nich po jednym roku kalendarzowym. 
Do dzisiaj Chińczycy wierzą w działanie i siłę horoskopu opierającego się na 12 znakach odpowiadających tym zwierzętom, a rok 2019 przebiegł pod znakiem świni.

Chiński Nowy Rok 2020 - jakie zwierzę jest patronem? 

Rok 2020 jest rokiem szczura. Ma on zapewnić szczęście osobom pracowitym, sprytnym, przebiegłym i potrafiącym zadbać o swoje interesy.
Według chińskiego horoskopu w tym roku należy bardzo dokładnie planować wszelkie inicjatywy, jest on bowiem początkiem nowego cyklu i wszystkie podjęte decyzje będą miały wpływ na kolejne 12 lat. 



Jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok? 

Z nadejściem tego święta związane są liczne przesądy: Rodziny robią przed Nowym Rokiem generalne porządki pamiętając aby nie wymiatać brudu przez jakikolwiek próg, może to bowiem skutkować utratą członka rodziny. 

W Nowy Rok nie powinno się wchodzić z długami, a aby zapewnić sobie bogactwo Chińczycy obdarowują się drobnymi sumami pieniędzy zapakowanymi w czerwone koperty. 

Według jednego z przesądów w Chiński Nowy Rok nie powinno się myć włosów aby nie spłukać świeżej dawki szczęścia. 

W czasie poprzedzającym Nowy Rok Chińczycy starają się zjednać sobie bóstwa, bowiem te raz do roku przekazują Nefrytowemu Cesarzowi (najwyższemu bogowi taoizmu) listę ich dobrych i złych uczynków. Domowe ołtarzyki pachną więc wonnymi kadzidłami i uzupełniane są o miseczki z banknotami i smakołykami. 

Początek Chińskiego Nowego Roku to głównie czas spędzany z przyjaciółmi oraz rodziną, a większość obrzędów religijnych zakończona jest hukiem petard mających odstraszać demony. 

Także spożywane w tym czasie potrawy mają odświętne wydanie. Na stołach pojawia się ryba razem z głową i ogonem, będąca symbolem dobrego początku i końca oraz reprezentujące bogactwo pomarańcze i mandarynki.
Potrawy wzbogacane są makaronem, którego nie można ciąć ani przerywać jest bowiem symbolem długiego życia. 

Po zakończeniu uroczystości rodzinnych nadchodzi czas barwnych pochodów. To czas głośnej muzyki, fajerwerków i grupowych tańców. Na ulicach pojawiają się smoki i lwy a na niebie barwne ognie. 




Całość świętowania kończy się piętnastego dnia - Świętem Latarni. W tym dniu w niebo wypuszczane są piękne różnorodne lampiony wykonane z rozmaitych materiałów i w rozmaitych kształtach. Takie latarnie mają za zadanie rozjaśniać drogę duchom przodków przybywających tego dnia aby odwiedzić bliskich. 

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym chińskim kalendarzu a jego ostateczny kształt ukształtował się w wyniku złączenia się kilku świąt. Pierwsze dni są tradycyjnie dniami wolnymi od pracy a większość urzędów i sklepów jest w tym czasie zamknięte. 


Komentarze